חיי קהילה

חיי קהילה

חברותא פותחת שער בפני צעירים וצעירות מהמרכז ומהפריפריה במדינת ישראל, מערים שונות בצפון אמריקה, דתיים וחילונים, גברים ונשים – ומזמינה את כל אלה לבנות יחד קהילה מגובשת.
החניכים גרים יחד במעונות משותפים ונדרשים לתהליך קבלת החלטות שיהיה מוסכם על כולם בחיי היום-יום ובפעילויות מיוחדת.

המטרה שלנו היא לבנות מודל של חיי קהילה משותפים לאנשים בעלי השקפות עולם מגוונות ואורח חיים שונה, ולהראות הלכה למעשה כיצד העושר התוכני והתרבותי של כל אחד מהמשתתפים יכול לתרום לסביבתו.
כדי לגבש את חברי הקבוצה, לעמת אותם עם מצבים לא שגרתיים ולערוך להם היכרות עם אזורים, סוגיות ונושאים מחוץ למרחב הירושלמי ובתוכו — מתקיימות פעילויות מיוחדות במהלך השנה.

סדרת עלייה לרגל
הסדרה מתקיימת במהלך חודש תשרי ובה החניכים צועדים במשך ארבעה ימים לירושלים. השנה צעדו החניכים מקיבוץ בית גוברין, דרך ציר מעיינות העולה לירושלים עיר הבירה עד למכון שלום הרטמן. החניכים לנים ומבשלים בשטח, נפגשים עם דמויות שונות לאורך הציר ונדרשים להתמודד עם אתגרים מחוץ לאזור הנוחות שלהם. המסע מסתיים בצעידת זריחה לירושלים וסופו בטקס פתיחת השנה במכון.

סדרת דרום וסדרת צפון
בחודש דצמבר יוצאים החניכים לסדרה בת שבוע בדרום הארץ ובמהלך חודש מרץ הם מטיילים בצפון הארץ. הסדרות האלה — שמורכבות מלינת שטח, מסלולי טיול ומפגש עם דמויות — חושפות את החניכים לצורות שונות של התיישבות, אורח חיים וקהילות והן דורשות מהחניכים להפגין עצמאות, דיאלוג עם חבריהם והחלטת החלטות נבונה.

סיורים בירושלים
אחת לשבועיים החניכים נשארים לסוף שבוע בתכנית, וימי שישי הם הזדמנות מצוינת לסיורים בני שלוש שעות בירושלים מנקודות מבט שונות — היסטורית, חברתית, דתית, תרבותית ופוליטית. נושאי הסיורים, בין היתר הם: דת ועיר — סוגיות של דת ומרחב בעיר העתיקה, תכנון עירוני ושימור, גבולות, שכונות התפר של ירושלים, פסיפס ישראלי — שוק מחנה יהודה כנקודת מפגש וחיכוך, תרבות ואמנות — בין ישן וחדש.

שבתות אירוח
במהלך התכנית מתקיימות שתי שבתות-חוץ. השנה הן התקיימו בקיבוץ קטורה ובתל אביב. סוף השבוע הזה מאפשר לחניכים לחוות את המגוון של "השבת הישראלית" וחושף בפניהם עושר תרבותי, דתי ותוכני רב.

חיי קהילה