מנהיגות חברתית

מנהיגות חברתית

חברותא פותחת שער בפני צעירים וצעירות מהמרכז ומהפריפריה במדינת ישראל, מערים שונות בצפון אמריקה, דתיים וחילונים, גברים ונשים – ומזמינה את כל אלה לבנות יחד קהילה מגובשת. החניכים גרים יחד במעונות משותפים ונדרשים לתהליך קבלת החלטות שיהיה מוסכם על כולם בחיי היום-יום ובפעילויות מיוחדת. המטרה שלנו היא לבנות מודל של חיי קהילה משותפים לאנשים בעלי השקפות עולם מגוונות ואורח חיים שונה, ולהראות הלכה למעשה כיצד העושר התוכני והתרבותי של כל אחד מהמשתתפים יכול לתרום לסביבתו. כדי לגבש את חברי הקבוצה, לעמת אותם עם מצבים לא שגרתיים ולערוך להם היכרות עם אזורים, סוגיות ונושאים מחוץ למרחב הירושלמי ובתוכו – מתקיימות פעילויות מיוחדות במהלך השנה.

• סדרת עלייה לרגל, הסדרה מתקיימת במהלך הימים הראשונים של התכנית ובה החניכים צועדים במשך ארבעה ימים לירושלים. החניכים לנים ומבשלים בשטח, נפגשים עם דמויות שונות לאורך הציר ונדרשים להתמודד עם אתגרים מחוץ לאזור הנוחות שלהם. המסע מסתיים בצעידת זריחה לירושלים.

• סדרת דרום, ערבה וצפון, החניכים יוצאים לסדרה בת שבוע בדרום הארץ , שבוע בערבה ושבוע בצפון הארץ. הסדרות האלה – שמורכבות מלינת שטח, מסלולי טיול ומפגש עם דמויות – חושפות את החניכים לצורות שונות של התיישבות, אורח חיים וקהילות והן דורשות מהחניכים להפגין עצמאות, דיאלוג עם חבריהם ופיתוח שיח קהילתי מכבד.

• סמינר סכסוך, הסמינר מתקיים בירושלים וביהודה ושומרון. החניכים נחשפים לקשת רחבה של דמויות כגון תמר אשרף דוברת יהודה ושומרון, חגית עופרן משלום עכשיו, רמי יונס פעיל ואקטיביסט פלשתינאי, יוזמות משותפות של פלשתנאים וישראלים כגון פורום משפחות שכולות ושורשים. מבקרים בהתנחלויות, מסיירים על קו התפר וכל זאת על מנת לאתגר את עמדתם ולהכיר ולשמוע את הצד השני. סמינר זה הוא הזדמנות לקבוצה להפגין את כישורי הסובלנות, כבוד הדדי ולהבין לעומק את הסכסוך מכמה זוויות.

סיורים בירושלים, אחת לשבועיים החניכים נשארים לסוף שבוע בתכנית, וימי שישי הם הזדמנות מצוינת לסיורים בני שלוש שעות בירושלים מנקודות מבט שונות — היסטורית, חברתית, דתית, תרבותית ופוליטית. נושאי הסיורים, בין היתר הם: דת ועיר — סוגיות של דת ומרחב בעיר העתיקה, תכנון עירוני ושימור, גבולות, שכונות התפר של ירושלים, פסיפס ישראלי — שוק מחנה יהודה כנקודת מפגש וחיכוך, תרבות ואמנות — בין ישן וחדש.

מנהיגות חברתית