שליחות קיץ

תכנית מחנות הקיץ בצפון אמריקה
שיתוף פעולה בין תכנית חברותא לבין הסוכנות היהודית.
במסגרת תכנית השליחים למחנות הקיץ, הצטרפו חניכי חברותא למשלחות הישראליות היוצאות למחנות קיץ בצפון אמריקה.
חניכי חברותא מהווים חלק מלא מהמשלחת הישראלית ומהצוות החינוכי והמקצועי של המחנה ועוסקים בהדרכה חברתית או מקצועית בתחומים שונים.
בקיץ 2015 חניכי חברותא היו חלק מהמשלחות הישראליות למחנות רמה: נאייק, ברקשיירס, מחנה אוזרוי של התנועה הרפורמית ומחנה אגם סנקה.

השתתפות בתכנית חברותא כוללת את חודשי יוני ויולי שבהם החניכים שוהים בצפון אמריקה. מכאן שחניכי חברותא לא יתגייסו במחזור יולי/אוגוסט אלא יתגייסו לצה"ל החל מחודשי ספטמבר.

תום שחף
נייאק הוא מחנה יום בעל אופי מיוחד, החניכים מגיעים ב9 בבוקר ועוברים יום שכולו כיף משולב עם ערכים ולמידה בדרך חוויתית. בשעה 4 החניכים חוזרים לישון בבתיהם והצוות נשאר לישון במחנה ובשלב זה מתחיל "המחנה לצוות" שכולל ערבי כיף וגיבוש, הרבה לימוד והתעסקות בזהות היהודית ופעולות משלחת.
לי הייתה חוויה מיוחדת במינה מכיוון שלקחתי חלק בפרויקט חדשני שנקרא פרויקט "שער".
פרויקט שער זהו פרויקט שנוסה לראשונה במחנה נייאק לפני כ3 שנים וכיום רץ במחנות רבים בארה"ב . בפרויקט זה המדריכים מדברים עם חניכיהם אך ורק בעברית מה שגורם לכך שבסוף המחנה החניכים מתחילים לקלוט שפה ומסוגלים להבין ולדבר עברית.
החניכים שלי היו בגילאי 4-5 מה שהפך את החוויה בשבילי לכל כך מדהימה ומיוחדת. הקשרים האישיים וההישגים של החניכים סיפקו לי תחושת גאווה מדהימה ואושר רב.
וגם כאשר החניכים הלכו הביתה יצירתי קשרים רבים עם הצוות האמריקאי ונהניתי איתם מכל רגע.
אני מאמין ומקווה שלאחר השירות הצבאי שלי אצא לשליחות נוספת ואחזור למחנה.

עידו מייבום
לאחר שנה אינטנסיבית בתוכנית "חברותא" בה יצרנו מפגש אמריקאי -ישראלי ,הגעתי למחנה "רמה" בעיר נאייק. אותם כלים שרכשתי בתוכנית עזרו לי להתחבר לקהל המדריכים האמריקאי שהיה במחנה ולהבין את התרבות שלהם בצורה טובה יותר. הזמן שביליתי ב"חברותא" תרם לי כמדריך ודמות מארגנת במחנה. המחנה אפשר לי להביא את עצמי והתרבות ממנה אני בא לחייהם של מדריכים וחניכים אמריקאים שבישביל חלקם זו היתה הפעם הראשונה להתקל בתרבות הישראלית.

ארבל בן אבו
מאיפה להתחיל ולסכם חווית שליחות ?
ניתנה לי ההזדמנות והזכות דרך תכנית חברותא לעבור מיונים בסוכנות היהודית ולהיות חלק ממפעל ענק של שליחים ישראלים במחנות קיץ יהודים ברחבי אמריקה.
שליח – זו מילה ובהחלט גם משימה מחייבת מאוד ואני חושבת שכשמוצאים את החיבור האמיתי בין מה שמאמינים ודבקים בו ומשלבים עם זאת גם דרך מתונה וחינוכית שניתן להשריש אותה אצל ילדים ונוער יהודים אמריקאים זה המפתח לשליחות משמעותית בעיני !
אני חושבת שזו ללא ספק חוויה משלימה והכרחית לאחר שנה בחברותא שמעצימה את ההבנה של מאיפה אמריקאים יהודים באים,מהן השקפות עולמם וצורות החיים השונות שלהם בדרך שאף שיעור הרצאה ואפילו מגורים עם אמריקאים לא יוכלו להמחיש.
הסיפוק העצמי לאורך כל הדרך, שמתבטא ביכולת שלך להביא את עצמך , את הרעיונות שאתה מאמין בהם ואת דעותיך לגבי העם והיהודי וישראל אל הקאמפ הוא עצום וחשוב לנצל אותו לכיוון הטוב ביותר !
אז באמת מה שנותר לי להוסיף הוא שלא אשכח..את מבטי הילדים המעריצים את המדריכה מישראל, את השבתות המיוחדות, הניגונים השונים, בתי הכנסת והכי חשוב -החיבור האנושי עם צוות ההדרכה האמריקאי שיוצר שיח בוגר משתף וייחודי עם אנשים שגרים וגדלים בדרך כל כך שונה ורחוקה ממך..אך בסופו של יום גם חולקים איתך זהות יהודית .